Luftë civile në Çeçeni! Sulmohen anëtarët e ushtrisë së Kadyrovit nga protestuesit anti-putin

Një shkëmbim zjarri shpërtheu në Republikën Çeçene fundjavën që lamë pas midis protestuesve dhe besnikëve të liderit pro-Putin të vendit, duke nxitur frikën për një Iuftë të mundshme civile.

Sipas mediave të huaja, kjo republikë udhëhiqet nga shoku i ngushtë i Vladimir Putinit, Ramzan Kadyrov, i cili është i njohur për brutalitetin e tij dhe është akuzuar për një sërë shkeljesh të të drejtave të njeriut, si dhe është një mbështetës i zëshëm i Iuftës në Ukrainë.

Kadyrov madje ka dërguar mijëra milici të tij private, të quajtur “Kadytovitë”, për të Iuftuar në vijën e frontit në vendin e rrethuar.

Megjithatë, jo të gjithë janë të lumtur për Iuftën – ose kontrollin me grusht të hekurt të Kadyrov – dhe rebelët u shtynë të vepronin pasi Kadyrov u zotua të dërgonte 70,000 trupa të tjera çeçene për të Iuftuar në Ukrainë.

Raportet lokale zbulojnë se disa “refuzues” çeçenë, ose protestues, u përfshinë në atë që u përshkrua si një shkëmbim zjarri “masive” me anëtarët e ushtrisë së Kadyrov të shtunën.

Protestuesit thuhet se hapën zjarr me armë automatike dhe granatahedhës përpara se ta largonin atë nga vendi i suImit, një pyll pranë fshatit Samashki në kufirin e një republike tjetër ruse, Ingushetia.

Burimet lokale pohojnë tani se një “spastrim në shënjestër në shkallë të gjerë” që synon gjetjen e disa rebelëve është nisur nga ndjekësit e Kadyrov.

Duke folur për vendimin e tij për të dërguar njerëzit e tij në Ukrainë, Kadyrov i tha TV lokale: “Ne gjithmonë duam të jetojmë në paqe dhe marrëveshje me të gjitha vendet – por disa vende nuk e duan këtë”.

“Ne do të demonstrojmë se nuk mund të bëni shaka me ne”.

Kjo nuk është hera e parë që Samashki është dëshmitar i ngjarjeve historike ushtarake.

Gjatë luftës së parë çeçene, e cila e kishte vendin nën kontroll gjatë pjesës më të madhe të viteve ’90, fshati dëshmoi një masakër nga duart e ushtarëve rusë nga 7-8 prill 1995.

Masakra mori jetën e më shumë se 100 civilëve, sipas një raporti të Komisionit të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (UNCHR) të botuar vitin më pas.

Autorët e raportit shkruan: “Sipas rrëfimeve të 128 dëshmitarëve okularë, ushtarët federalë sulmuan qëllimisht dhe arbitrarisht civilët dhe banesat e tyre në Samashki duke qëlluar banorët dhe duke djegur shtëpi me flakëhedhës”.

“Shumica e dëshmitarëve raportuan se shumë trupa të OMON [një degë e Gardës Kombëtare të Rusisë, e përdorur shpesh për të shtypur protestat] ishin të dehur ose nën ndikimin e drogës”.

“Ata […] hapën zjarr ose hodhën granata në bodrumet ku ishin fshehur banorët, kryesisht gra, të moshuar dhe fëmijë”.

CATEGORIES
Share This