Mediumi serb: Kanalet propagandistike ruse për krizën në Kosovë “Një përzierje e dezinformatave në prag të luftës”

Nata e 1 gushtit ishte një natë me tensione të mëdha në veri të Kosovës. Sirena disa orëshe në qytetet veriore; barrikada në rrugët që shpien në vendkalimet kufitare në Jarinë dhe Bërnjak; numër i madh i pjesëtarëve të Policisë Speciale të Kosovës; dhe një sasi e pabesueshme e dezinformatave në një situatë ku informacioni i vërtetë është i kufizuar. Që nga fillimi, në përhapjen aktive të panikut u përfshi  Telegrami pro- rus dhe rus dhe kanalet ruse në YouTube.

Diku rreth shtatë e gjysmë më 31 korrik, kur sirenat u aktivizuan në Mitrovicën e Kosovës dhe në vende të tjera në veri ku jetojnë serbët, dhe më pas u ngritën barrikada, informacioni ishte ende i freskët dhe i pakët, dhe kanalet militante ruse dhe pro-ruse Telegram në mënyrë aktive. hynë në lojë dhe për orë të tëra mbushen me një përzierje informacioni, gjysmë informacioni dhe dezinformimi të plotë e shtrembërime.

“Këto kanale janë të ndërlidhura”, thotë hulumtuesi i Qendrës së Beogradit për Politikë të Sigurisë (BCBP) Predrag Petroviq dhe thotë se bëhet fjalë për një lloj nxitje lufte, shkruan mediumi serb “N1”, transmeton Telegrafi.

“Këto burime informacioni nuk janë verifikuar, por janë të gjitha të lidhura në rrjet dhe tentojnë të tregojnë se ka një numër shumë të madh burimesh të ndryshme informacioni. Në fakt bëhet fjalë për një dhe në këtë mënyrë tentojnë t’i tregojnë opinionit se numri i tyre është shumë i madh”, thekson Petroviq.

Si dukej krejt kjo? Kush nuk ka përcjell lidhjet direkte të korrespondentëve të disa televizioneve nga vendi i ngjarjes, mund të kishte menduar se, nëse nuk ka filluar lufta, do të fillonte në çdo moment.

Në përgjithësi fillon me njoftimet për të shtënat me vërejtjen se duket që ka nisur.

Informacioni se një serb është lënduar shndërrohet se një serb të plagosur.

Disa kanale ruse raportojnë për konflikte të armatosura.

Edhe kanalet pro-ruse dhe ruse të Telegramit, të cilat përndryshe propagandojnë pushtimin rus të Ukrainës, publikojnë nën frazën “burimet tona”, se ushtria serbe është në vendkalimin administrativ në gatishmëri të plotë luftarake dhe në pritje të urdhrave. Të gjithë e ndajnë lajmin në të njëjtën kohë, shkruan mediumi serb.

Pastaj, në tërë këtë, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kërkon thirrjen e një sesioni urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, një njoftim që nuk merr as burim e as konfirmim.

Pretendohet për të shtëna të gjata me armë zjarri në vendin Banjë, e më pas në Medvegjë, e cila vazhdon edhe pse përdoruesit vendas shkruajnë se atje është e qetë.

Në jug të Mitrovicës, vazhdojnë të shkruajnë kanalet, mblidhen shqiptarë, disa prej të cilëve edhe të armatosur. Të gjitha lajme pa prova dhe pa konfirmim.

Më pas del informacioni se Ushtria Serbe i ka ngritur avionët dhe i ka drejtuar në drejtim të vijës administrative.

Dhe kjo nuk mjafton – kanë filluar të qarkullojnë fotografi të armëve që pretendohet se i kanë kapur në dorë serbët nga Kosova. Këto janë veçanërisht të zakonshme në kanalet militante ruse.

Edhe kanali rus “Zlje Orlovi” (Shqiponjat e liga) pohon se forcat speciale serbe me të gjitha tanket janë rrugës për në Jarinë dhe po grumbullohen në Gazivodë.

Qarkullon edhe njoftimi se gjoja Albin Kurti e ka quajtur operacionin “Stuhia e zezë”, të cilën e marrin edhe disa media tradicionale.

Dhe gjithçka vazhdon deri në njoftimin se zbatimi i vendimit për regjistrimet dhe kartat e identitetit shtyhet për një muaj.

Narrativi për Kosovën në prag të luftës u shfaq atë mbrëmje edhe në kanalet shikuara të propagandës ruse në YouTube, në të cilat Perëndimi është gjithmonë fajtor për gjithçka.

Atje u modifikua edhe qëllimi i vendosjes së bllokadave – dhe nuk ishte më reagimi ndaj vendimit për targa dhe karta identiteti që serbët në Kosovë nuk e duan, siç thonë ata që i vendosën, por ishte ndalimi. lëvizjes së autoblindave të policisë së Kosovës – të paktën kështu pretendojnë në Rusi.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )