Nuk ngjanë si kampionat futbolli, por si ‘Lufta e Tretë Botërore’: Katari punëson njësitet më të rrezikshme speciale nga e mbarë bota

Nuk ngjanë si kampionat futbolli, por si ‘Lufta e Tretë Botërore’: Katari punëson njësitet më të rrezikshme speciale nga e mbarë bota

Ekipet e forcave speciale nga e gjithë bota do të zbresin në Kupën e Botës në Katar në një përpjekje për të goditur huliganët e futbollit.

Katari ka tërhequr policinë shtesë nga çdo cep i globit për të ndihmuar në ngjarjen sportive, pasi pret një fluks të paprecedentë prej 1.2 milion vizitorësh.

Disa nga njësitë më të ashpra të policisë, duke përfshirë njësinë e operacioneve speciale të Turqisë, të njohur si Polis-Ozel-Harekat, do të dërgohen në Katar.

Disa nga njësitë më të vështira të policisë, duke përfshirë njësinë e operacioneve speciale të Turqisë, të njohur si Polis-Özel-Harekat, do të dërgohen në Katar.

Oficerët nga SHBA, Britania, Turqia, Koreja e Jugut, Franca, Italia dhe Pakistani do të krijojnë një forcë policore të krijuar për të mbajtur rendin në ekstravagancën njëmujore të futbollit.

Policët shtesë do të ofrojnë sigurinë në tetë stadiumet në Doha dhe hotelet ku po qëndrojnë 32 skuadrat kombëtare të futbollit si pjesë e Operacionit “Mburoja e Kupës së Botës”.

Disa nga njësitë më të rrezikshme të policisë, duke përfshirë njësinë e operacioneve speciale të Turqisë, të njohur si Polis-Ozel-Harekat, dhe policët francezë të rebelimit që qëndrojnë pas hedhjes me gaz lotsjellës të tifozëve të Liverpoolit , do të forcojnë sigurinë.

Policët francezë u përpoqën të kontrollonin përplasjet e dhunshme mes tifozëve në Euro 2016

Ekipi i policëve të tmerrshëm turq përdoret kryesisht për të luftuar terrorizmin në vendin e tyre, por më parë është kritikuar për shkelje të të drejtave të njeriut – veçanërisht kundër atyre në zonat kurde.

Të armatosur me pushkë, pistoleta dhe me helikopterin e vet sulmues dhe mjete të shumta të blinduara, POH është i armatosur deri në dhëmbë.

Skuadra ka gjithashtu njësinë e saj të ashpër femërore – një nga një grusht forcash sigurie në botë që e bëjnë këtë.

Njësia e policisë është e trajnuar për të kryer operacione kundër terrorizmit në Turqi dhe është e armatosur deri në dhëmbë

Së bashku me 3,000 policë të trazirave, Turqia ka ofruar luftanijen e saj për të forcuar sigurinë në Kupën e Botës për gjashtë muaj.

TCG Burgazad, së bashku me 250 trupa, tashmë janë vendosur në Doha në muajin e fundit.

Sipas një raportimi nga Nordic Monitor, një OJQ që zbulon aktivitetin terrorist, njësia e forcave speciale nuk do të mbahet përgjegjëse për veprimin e saj apo ndonjë dëmtim në shtetin islamik.

Gjatë një debati mbi protokollin e sigurisë, ligjvënësit e opozitës kritikuan përdorimin e policëve turq si ‘mercenarë’.

Policët francezë të trazirave kanë qenë gjithashtu të detyruar gjatë protestave të jelekverdhëve

Oficerët francezë të specializuar në policimin kundër dronëve do të përbëjnë gjithashtu pjesën më të madhe të forcës së tyre prej 191 trupash.

Ekspertët e asgjësimit të bombave, qentë snifer, një njësi anti-terror dhe policë të specializuar në trajtimin e huliganizmit të futbollit do të vendosen të gjithë.

Policët francezë të trazirave u vunë nën vëzhgim vetëm muaj më parë pasi pamjet tronditëse treguan  tifozët e Liverpoolit duke u hedhur me gaz lotsjellës jashtë Stade De France në Paris në  finalen e Ligës së Kampionëve.

Policia spërkat me gaz lotsjellës tifozët e Liverpool jashtë Stade de France

Fëmijë të moshës nëntë vjeç, gra shtatzëna dhe persona me aftësi të kufizuara ishin në mesin e atyre që u spërkatën me piper në ndeshjen kundër Real Madridit.

Turma u bë e shqetësuar pasi tifozët që kishin paguar biletat u vonuan të hynin në stadium në kohë për lojën. /Telegrafi

my-portfolio

CATEGORIES
Share This