Pak orë pas bisedimeve me Boris Johnson, Rishi Sunak synon të jetë kryeministër i ardhshëm i Britanisë

Rishi Sunak ka njoftuar ofertën e tij për t’u bërë udhëheqësi dhe kryeministri i ardhshëm konservator, gjashtë javë pasi Liz Truss e mposhti atë në garën për këtë post.

Ish-kancelari është paraqitur për herë të dytë brenda pak muajsh pas dorëheqjes së jashtëzakonshme të zonjës Truss të enjten, 44 ditë nga posti i saj në krye të detyrës, shkruajnë mediat britanike, përcjell Telegrafi.

Në një postim në Twitter që shpalli kandidaturën e tij, Sunak tha se Mbretëria e Bashkuar përballet me “një krizë të thellë ekonomike”, duke shtuar: “Zgjedhja që bën partia jonë tani do të vendosë nëse brezi i ardhshëm i britanikëve do të ketë më shumë mundësi se sa ajo e fundit”.

“Kjo është arsyeja pse unë jam duke dashur të jem kryeministri juaj i ardhshëm dhe lideri i Partisë Konservatore. Unë dua të rregulloj ekonominë tonë, të bashkoj partinë tonë dhe të jap rezultate për vendin tonë”.

Deri më tani, e vetmja që ka konfirmuar zyrtarisht se po merr pjesë është Penny Mordaunt, e cila ka 23 mbështetës publikë.

Por mendohet se ish-kryeministri Boris Johnson do të bëjë gjithashtu një ofertë për udhëheqjen përsëri, me aleatët e ngushtë që pretendojnë se ai tashmë ka numrat e nevojshëm.

Sunak dhe Johnson zhvilluan bisedime mbrëmë ndërsa spekulimet u rritën se dyshja mund të bënte një marrëveshje për të siguruar postin e kryeministrit dhe për ta bërë partinë të bashkohej pas tyre.

CATEGORIES
Share This