Profesori amerikan quditet se pse situata në veri po bëhët kaq e madhe kur 90% të serbeve kanë letërnjoftime të Republikës së Kosovës!

Ish-diplomati dhe profesori i njohur amerikan, Edward P. Joseph, ka shprehur qëndrimet e tij në lidhje me zhvillimet e fundit në dialog që prekin temën e 1 shtatorit dhe afatit për reciprocitetin në letërnjoftime dhe në targa.

Joseph tutje ka thënë se nuk e kupton pse kjo u bë çështje kaq e madhe, referuar masës së reciprocitetit me dokumente të identifikimit, përkatësisht letërnjoftime, përderisa serbët e Kosovës tashmë janë të pajisur me dokumente të Republikës së Kosovës.

Ai është shprehur se “kriza” nuk ka të bëjë me njohjen implicite të Kosovës nga ana e Serbisë, duke cituar për këtë çështje edhe fjalët e z. Besnik Bislimi (Zëvendëskryeministër) kur kishte thënë se ishte i gatshëm të përfshinte në marrëveshje edhe deklaratën “Kjo nuk nënkupton që Serbia njeh Kosovën”.

“Greqia nuk e njeh Kosovën, e megjithatë pranon targat RKS dhe dokumentet e udhëtimit të Kosovës. Kjo është provë tjetër se kjo nuk përbën “krizë sovranitetin”, është shprehur Joseph.

Ai i ka bërë thirrje presidentit serb që ta ndihmojë Kosovën për t’ju bashkuar Këshillit të Evropës, nëse “është i shqetësuar për të siguruar të drejta për serbët e Kosovës”.

Profesori amerikan, megjithatë ka përmendur edhe obligimin e Kosovës për ta zbatuar “Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe”, sipas Kushtetutës së Kosovës.

Më poshtë keni gjithë atë që ka thënë Joseph në llogarinë e tij në Twitter.

Pikat e renditura të Joseph në Twitter:

1. Kjo ‘krizë’ nuk ka të bëjë me njohjen e nënkuptuar të Kosovës. Në një intervistë të marsit, kryenegociatori dhe zëvendëskryeministri i Kosovës Besnik Bislimi e pranoi këtë kategorikisht. Bislimi ofroi të përfshijë deklaratën se “Kjo [marrëveshje] nuk do të thotë se Serbia e njeh Kosovën”.

2. Kosova tashmë mbledh të hyra doganore dhe ka “Menaxhimi i Kufijve”, pra pse bujë e madhe? Rreth 90% e serbëve të Kosovës, në veri dhe në jug, posedojnë dokumente zyrtare të lëshuara nga Republika e Kosovës, sipas serbëve të Kosovës.

3. Greqia nuk e njeh Kosovën, e megjithatë pranon targat RKS dhe dokumentet e udhëtimit të Kosovës. Më shumë dëshmi se kjo nuk është një ‘krizë sovraniteti’.

4. Nëse shqetësimi është sigurimi i të drejtave të serbëve të Kosovës – fokusi i duhur – atëherë Vuçiq mund të udhëheqë rrugën që Kosova të anëtarësohet në KiE, duke u ofruar serbëve të Kosovës qasje në GJEDNJ. Kjo do të ndryshonte menjëherë marrëdhëniet.

5. Në vend të kësaj, Vuçiq po zbulon retorikën famëkeqe të kohës së luftës që i parapriu spastrimit etnik dhe gjenocidit në Bosnje.

6. Milan Radoiçiq dhe figura të tjera serbe të Kosovës janë informuar drejtpërdrejt nga ambasadori amerikan Hovenier se masat e reciprocitetit të Kosovës janë në përputhje me marrëveshjet e Brukselit dhe legjitime. Hovenier u ka bërë apel palëve që të menaxhojnë dhe de-përshkallëzojnë situatën.

7. Kosova është e obliguar të zbatojë ‘Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe’, në përputhje me Kushtetutën e saj. Në vjeshtën e vitit 2020, paraardhësi i Kurtit, Avdullah Hoti, nënshkroi Marrëveshjen e Washingtonit dhe në një moment u pajtua që Asociacioni të vihet në rend dite.

8. Beogradi u përgjigj me kërcënime, ofendime dhe provokime, të udhëhequr nga ministri i atëhershëm i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin. Tani duke shërbyer si Ministër i Brendshëm, Vulin sapo ka takuar Lavrov dhe Patrushev në Moskë – në kundërshtim të hapur ndaj BE-së dhe SHBA-së, të gjitha të ndezura nga Vuçiq.

9. Me pak fjalë, Vuçiq/Charade vazhdon. Presidenti serb krijon një krizë dhe më pas paraqitet si ‘zgjidhës i problemeve’ dhe ‘partner i Perëndimit’. Dinamika e ngjashme në Bosnje me ‘përmbajtjen’ e Dodikut dhe mbështetjen e rreme të sovranitetit të BiH.

10. Kush e di? Ndoshta teatri i Vuçiqit do të çojë në një përparim. Në çdo rast, le të pranojmë tespianin e talentuar, Presidentin Vuçiq, i cili ka krijuar këtë krizë të rreme.

Ish-diplomati dhe profesori i njohur amerikan, Edward P. Joseph, ka shprehur qëndrimet e tij në lidhje me zhvillimet e fundit në dialog që prekin temën e 1 shtatorit dhe afatit për reciprocitetin në letërnjoftime dhe në targa.

CATEGORIES
Share This