Putin “del huq”, zyrtarizoi aneksimin e 4 territoreve ukrainase, pak ditë me vonë i humbet të gjitha

Rusia nuk ka më kontroll të plotë të asnjë prej katër provincave të Ukrainës , të cilat thotë se i aneksoi javën e kaluar pasi trupat ukrainase thuhet se përparuan dhjetëra kilometra në provincën Kherson në jug të vendit dhe arritën përfitime shtesë në lindje.

Të hënën ushtria ruse pranoi se forcat e Kievit kishin depërtuar në rajonin Kherson. Ai tha se ushtria ukrainase dhe “njësitë e saj superiore të tankeve” kishin arritur të “depërtonin në thellësitë e mbrojtjes sonë” rreth fshatrave Zoltaya Balka dhe Alexsandrovka.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Igor Konashenkov tha se trupat ruse kishin pushtuar atë që ai e quajti një “vijë mbrojtëse të përgatitur paraprakisht”. Ata vazhduan të “shkaktojnë dëme masive zjarri” në forcat ukrainase, pohoi ai.

CATEGORIES
Share This