Putini do kokën e këtij njeriu, që i ka shkaktuar telashe e humbje të mëdha!

Kreu i shërbimit të inteligjencës ushtarake ukrainase, Kirill Budanov, sipas pretendimeve të FSB-së ruse, është drejtpërdrejt përgjegjës për shpërthimet në urën e Krimesë që shkatërruan praktikisht këtë objekt që lidh Rusinë dhe Krimenë. Supozohet se shërbimi rus e lidhi Budanovin me këtë incident për shkak të deklaratave të tij të mëparshme në të cilat ai la të kuptohet se presidenti rus Vladimir Putin mund të tradhtohej nga rusët.

Përkatësisht, në mesin e të arrestuarve për shpërthimin në urën e Krimesë janë edhe pesë rusë.

Ishte Budanov ai që tha se një skenar i tillë ishte shumë i mundshëm në fillim të pushtimit.

” alt=”” aria-hidden=”true” />
Kiril Budanov Foto: EPA-EFE/ROMAN PILIPEY
Në një intervistë me The Nation në fund të marsit, kreu i inteligjencës ukrainase zbuloi se një nga çelësat e efektivitetit të forcave të brendshme në luftën kundër agresorit rus ishte mbledhja e të dhënave të inteligjencës dhe shtoi se Kievi ka “shumë informatorë brenda ushtrisë ruse”, por edhe mes politikanëve.

Ai gjithashtu ka bërë shpesh pretendime se kreu i Kremlinit po planifikon një grusht shteti për të zëvendësuar Putinin. Gjegjësisht, gjatë një interviste, ai tha se sipas njohurive të tij, rusët po zemërohen gjithnjë e më shumë për shkak të humbjeve në front dhe se kjo përfundimisht do t’i kushtojë Putinit karrigen e tij.

Pohoi se Putin ka kancer

Budanov pohoi gjithashtu se ka informacione për shëndetin mendor dhe fizik të Putinit, i cili, sipas tij, është i dëmtuar rëndë.

” alt=”” aria-hidden=”true” />
Foto: EPA-EFE/PAVEL BEDNYAKOV / SPUTNIK / PISHINË E KREMLIN

Gjegjësisht, shefi i inteligjencës tha se presidenti rus është në “gjendje shumë të keqe mendore dhe fizike dhe është shumë i sëmurë”, si dhe se ai iu nënshtrua një operacioni nga kanceri pak para fillimit të pushtimit rus në Ukrainë.

Përveç kësaj, ai tha se udhëheqësi rus ishte “çmendur”.

Rusët tentuan ta vrisnin tre vjet më parë

Budanov “kishte një inat kundër rusëve” gjatë luftës së mëparshme në 2014. Në atë kohë, ai kryente detyrat e mbledhjes së informacionit në lidhje me strategjinë ushtarake ruse.

Pas luftës, ai ishte përgjegjës për gjetjen e agjentëve rusë dhe bjellorusë në Ukrainë dhe neutralizimin e punës së tyre.

Për shkak të veprimeve të tij, pala ruse tentoi ta vriste në prill 2019.

Nën makinën e tij ishte një rus që kishte dokumente në emër të Alexei Lomaka dhe ai vendosi një minë. Për fat të mirë, miniera shpërtheu më herët se sa ishte planifikuar, d.m.th. para se Budanov të hipte në makinë. Policia ukrainase së shpejti gjeti sulmuesin dhe një grup rusësh që po planifikonin sulmin ndaj oficerit të inteligjencës ukrainase dhe i arrestoi ata.

Një vit më vonë ai u emërua në detyrën e shefit të shërbimit informativ ushtarak, të cilin e mban edhe sot.

CATEGORIES
Share This