Tërmeti 4.7 shkallë godet Zvicrën

Një tërmet i fortë e ka tronditur sot gjithë Zvicrën, ndërsa sipas studiuesve dridhje të tilla ndodhin në çdo 10-20 vjet.

“Ka të ngjarë që pasgoditje të mëtejshme, të cilat gjithashtu mund të jenë të dukshme, do të ndodhin në orët dhe ditët e ardhshme”, thanë studiuesit, raporton Blick.ch.

Sipas studiuesve, rërmetet në rajonin e prekur nuk janë asgjë e pazakontë, por do të ndodhin vetëm “çdo dhjetë deri në njëzet vjet” në një magnitudë të tillë.

Tërmeti duket se tashmë ka shkaktuar disa dëme.

“Për pak rashë nga divani. Ishin tre sekonda vërtet të vështira. Më pas zbulova të çara në oxhak dhe në mur “, raporton një lexues nga Grenchen.

CATEGORIES
Share This