Videoja e një gazetari rus përshkruan më së miri atë që po ndodh në Izium, ka panik të përgjithshëm: ‘Shpëtoni veten!’

Rusia braktisi bastionin e saj kryesor në Ukrainën verilindore të shtunën, në rënien e papritur të një prej fronteve të saj kryesore pasi forcat ukrainase kërcënuan të rrethojnë zonën në një sulm tronditës.

Rënia e shpejtë e Izuumit në provincën Kharkiv ishte disfata më e rëndë e Moskës që nga marsi, kur trupat ruse u detyruan të tërhiqen nga kryeqyteti, Kievit. Mund të jetë një pikë kthese vendimtare në luftën gjashtëmujore, me mijëra trupa ruse që ikin dhe braktisin municionet dhe pajisjet.

Agjencia shtetërore e lajmeve TASS transmetoi një deklaratë nga Ministria ruse e Mbrojtjes duke urdhëruar ushtarët të largohen nga zona për t’u bashkuar me operacionet në Donetskin fqinj.

Kreu i administratës ruse në zonat e Kharkiv-it që ajo kontrollon u ka thënë të gjithë banorëve që të evakuohen dhe të ikin në Rusi për të “shpëtuar jetën e tyre”, raportoi TASS. Dëshmitarët okularë përshkruan bllokimet e trafikut dhe kolonat e makinave që iknin nga territori i kontrolluar nga Rusia.

Zyrtarët ukrainas ende nuk e kanë konfirmuar se kanë rimarrë Izium, por kreu i zyrës së presidentit Volodymyr Zelenskiy, Andriy Jermak, publikoi një foto të ushtarëve në periferi të tij. Më herët, ai postoi një emoji rrushi në Twitter. Emri i qytetit do të thotë “rrush i thatë”.

Lajmi për tërheqjen ruse erdhi disa orë pasi trupat ukrainase pushtuan qytetin Kupyansk më në veri, i vetmi qendër hekurudhore që furnizon të gjithë frontin rus në të gjithë Ukrainën verilindore. Lëvizja la mijëra ushtarë rusë të shkëputur papritur nga një pjesë e frontit që kishte parë disa nga betejat më të ashpra të luftës.

Kishte gjithashtu shenja telashe për Rusinë diku tjetër përgjatë pozicioneve të saj të mbetura në frontin lindor, me zyrtarët pro-rusë që pranuan vështirësi edhe në vende të tjera, ndërsa ukrainasit lanë të kuptohet për përparim të mëtejshëm.

CATEGORIES
Share This