Ura e Krimesë një katalizator për zhvillimet, “simboli i fuqisë ruse” ka rënë!

Tre të vdekur dhe dëme të mëdha rezultojnë nga shpërthimi në urën më të gjatë të Evropës, ndërsa Putin urdhëroi masa më të forta sigurie për urën e Krimesë.

Goditja e urës më të gjatë në Evropë, e cila lidh gadishullin e aneksuar të Krimesë me Rusinë, pritet të shkaktojë reagime zinxhir nga ana e Kremlinit sipas shumë analistëve.

Megjithëse rrethanat e sakta të shpërthimit janë nën hetim, 3 persona vdiqën, dhe dëme të mëdha u shkaktuan në infrastrukturën rrugore dhe hekurudhore të urës, duke goditur me saktësi kirurgjikale linjat e furnizimit të trupave ruse në frontin jugor të Ukrainës.

Kronika e ngjarjes

Sipas zyrtarëve rusë, një kamion me karburant shpërtheu mbi urë teksa po kalonte, duke shkaktuar një zjarr të madh dhe shembje të një pjese të urës.

Tymi i dendur që mbuloi vendin e shpërthimit që në minutat e para ishte për shkak të vagonave të trenit mbi sipërfaqen e rrugës, me autoritetet ruse që numëruan tre viktima, përfshirë drejtuesin e kamionit.

Kamioni i bardhë me eksplozivët që shpërtheu thuhet se drejtohej nga një 51-vjeçar i quajtur Makhir Yusubov, raportojnë mediat ukrainase, ndërsa punonte si shofer kamioni dhe lëvizte vazhdimisht brenda rajonit Krasnodar, në lindje të Krimesë.

Sipas të njëjtave informacione, Yusubov (i cili vjen nga Krasnodari) ka kontaktuar për herë të fundit me familjen e tij dy ditë më parë, ndërsa fakti që u deshën gjashtë orë për një udhëtim që zgjat gjysmë ore për të mbërritur në urë, tashmë është vënë në shënjestër të autoriteteve. Përveç shoferit, mes viktimave është edhe një çift që ndodheshin në një makinë që lëvizte pranë kamionit.

Pavarësisht tronditjes kolosale për Moskën, Komiteti Hetues i Rusisë ndërmori pothuajse menjëherë veprimet për të hetuar shkaqet e shpërthimit në “simbolin e fuqisë ruse”, përkatësisht urën e Krimesë.

Qëllimet

Në të njëjtën kohë, shpërthimi i djeshëm në Urën e Krimesë i shtohet një domino sulmesh spektakolare të ditëve të fundit, pas sabotimit të gazsjellësit Nord Stream. Por në rastin e urës, ajo ndodhet në një vendndodhje strategjike, pra në ngushticën e Kerçit, e cila lidh Detin e Zi me detin Azov, duke mbështetur portet kryesore të Ukrainës që shtrihen në zonë, si Mariupol.

Përveç rëndësisë së saj tregtare dhe transportuese, Ura e Krimesë shënoi “ribashkimin” fizik të Krimesë me Rusinë dhe vazhdon të furnizojë banorët e rajonit me ushqime dhe gjëra të nevojshme.
Përveç lidhjeve të transportit për qytetarët e thjeshtë që u pezulluan për shkak të ngjarjes, goditja mbresëlënëse krijon të dhëna të reja, të shpejta për Kremlinin, i cili prej ditës së djeshme mat reagimet e shoqërisë ruse.

Zyrtarët ukrainas janë të kënaqur me zhvillimin e mësipërm, pasi morali i forcave të tyre është forcuar, megjithëse publikisht mohojnë çdo përfshirje në ekspozitën vrasëse.

Megjithatë, Marina e Forcave të Armatosura të Ukrainës komentoi në Facebook, “Mbrojtja Ajrore e Federatës Ruse, po fle?”, duke tradhtuar emocionet në radhët e ushtrisë ukrainase.

Akoma më karakteristik ishte postimi në llogarinë zyrtare në Tëitter të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, ku komentohej se “kryqëzori Moskva dhe ura e Kerçit, dy simbole famëkeqe të fuqisë ruse në Krimenë e Ukrainës, u shembën.”

Reagimi i Putinit

Dhe ndërsa zyrtarët rusë fillimisht u përpoqën të minimizonin shpërthimin, Presidenti rus, Vladimir Putin njoftoi krijimin e një “komiteti qeveritar” për të shqyrtuar “urgjencën” e urës së Kerçit në Krime, siç raportoi media shtetërore ruse TASS që në momentet e para.

Në veçanti, dekreti i nënshkruar dje nga Vladimir Putin vendos masa më të rrepta sigurie për urën e Krimesë, duke ia kaluar tani e tutje FSB-së kontrollin e saj.

Me këto të dhëna, në pyetjet të cilave tashmë Komisioni Hetimor thirret të përgjigjet, është edhe itinerari i mjetit, i cili është vonuar shumë, në raport me një udhëtim të tillë.

Në çdo rast, Ukraina nuk e ka pranuar se forcat e saj të armatosura ishin përgjegjëse për shpërthimin.

Frika të reja

Ndërkohë, të gjitha lidhjet kryesore të transportit midis Krimesë dhe Rusisë kontinentale janë pezulluar dhe problemet e reja të furnizimit për Kremlinin nuk përjashtohen, pasi çdo furnizim tani do të arrijë me vonesa për shkak të trageteve të Detit të Zi. Në të njëjtën kohë, ndërprerja e papritur e linjës së furnizimit përmes urës së Krimesë e bën Rusinë fatalisht më të prekshme për sa i përket kontrollit të Detit Azov. Në këtë kontekst, Moskës tani do t’i duhet të mbrojë si dritën e syrit linjën e mbetur hekurudhore, e cila kalon përgjatë detit Azov, me një pikë referimi në Melitopol.

Në fund të fundit, pozicioni gjeopolitik i urës shpjegon pjesërisht festimet në kampin ukrainas, me Vadim Denisenko, një këshilltar i Ministrit të Punëve të Brendshme, që pretendon se ” ura e Kerçit është një lidhje kyçe logjistike që lidh Rusinë me Krimenë dhe më pas me rajonin Kherson. Deri më tani, rusët kanë njoftuar zyrtarisht se Ura e Kerçit është e mbyllur”.

“Në aspektin logjistik, po bëhet gjithnjë e më e vështirë për ta që të furnizojnë gjithçka që është e mundur, nga ushqimi dhe karburantet deri tek furnizimi me armë në Krime dhe rajonin e Khersonit. Ky është një avantazh i madh për ne,” tha Denisenko në televizionin ukrainas.

Në të njëjtën mënyrë, David Arakhamia, kreu i partisë së Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në parlament lëshoi ​​një deklaratë në Telegram në lidhje me incidentin, duke thënë: Ndërtimet e paligjshme ruse fillojnë të shemben dhe të marrin flakë. Arsyeja është e thjeshtë: nëse ndërton diçka shpërthyese, herët a vonë ajo do të shpërthejë. Dhe ky është vetëm fillimi.”

my-portfolio

Dhe Mikhail Podoliak, i cili shërben si këshilltar i Zelenskyt, i bëri jehonë të njëjtës ndjenjë. “Krimeja, ura, fillimi. Çdo gjë e paligjshme duhet të shkatërrohet, gjithçka e vjedhur duhet t’i kthehet Ukrainës, gjithçka që Rusia zotëron duhet të dëbohet “, tha Podoliak.

Mbi të gjitha, megjithatë, shpërthimi që ndodhi në prag të ditëlindjes së këtij viti të Presidentit rus Vladimir Putin, destabilizon “simbolin e pushtetit rus”, të cilin e inauguroi personalisht në vitin 2018, për të ndjekur dënimin e asaj kohe, nga ana e SHBA-së,  që e cilësoi ndërtimin si të paligjshëm.

Prej dje, ato sanksione kanë qenë argumenti kryesor i atyre që pretendojnë se pas shpërthimit të urës fshihet një gisht amerikan, si kundërpërgjigje ndaj sabotimit të gazsjellësit Nord Stream, ndonëse skenarët po ngatërrohen, pasi ka shumë njerëz që e interpretojnë sulmin si një “llogaritje hesapesh” mes ushtrisë dhe shërbimeve sekrete të Rusisë.

CATEGORIES
Share This