Ushtarët rus të zënë rob, thonë se komandantët e Putin po masakrojnë ushtarët e plagosur rus! “Nëse s’lufton dot, të heqin qafe..”

Komandantët rusë po masakrojnë ushtarët e tyre të plagosur në vend që t’i tërheqin nga fusha e betejës për trajtim, kanë thënë disa ushtarë të rinj të Putinit.

Një nënkolonel u akuzua se kishte qëlluar personalisht për t’i vrarë disa ushtarë teksa ishin shtrirë të plagosur.

Kjo vjen pasi hetimet në qytetin tmerrues të Bucha kanë zbuluar se 650 civilë u qëlluan në vend që të goditeshin nga bombardimet në atë që policia thotë se provon se ata ishin ekzekutuar nga banditët rusë.

Por barbaria e tyre nuk drejtohet vetëm ndaj ukrainasve, pasi rusët folën për vrasjet brutale të forcave të tyre brenda radhëve.

Trupat e kapur folën për një komandant që pyeti një ushtar nëse mund të ecte pasi kishte pësuar një lëndim dhe kur burri u përgjigj se nuk mundej, oficeri e vrau menjëherë.

Ushtarët rusë shfaqen duke folur në një videoklip të bërë nga gazetari ukrainas Volodymyr Zolkin, i cili ka bërë kronikë të të kapurve rusë për Open Media Ukraine.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )