Vriten 11 fëmijë pasi helikopterët e ushtrisë së Mianmarit qëlluan në shkollë

Të paktën 11 fëmijë janë vrarë dhe 15 të tjerë janë zhdukur pasi helikopterët e ushtrisë qëlluan në një shkollë në Mianmarin veriore, tha Unicef.

Qeveria ushtarake e Mianmarit tha se kishte qenë një sulm ndaj kryengritësve që ata pretendonin se fshiheshin në shkollën në fshatin Let Yet Kone.

Viktimat ishin fëmijë të çerdhes e adoleshentë.

Shumica e trupave të fëmijëve u morën nga trupat ushtarake, thanë ata.

Gjashtë fshatarë të rritur u vranë gjithashtu atë ditë nga trupat, tha BBC Burmese, duke përfshirë pesë burra dhe një grua, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Ushtria e Mianmarit përmbysi qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike të Aung San Suu Kyi në shkurt 2021.

Më shumë se 1,500 njerëz janë vrarë nga forcat e sigurisë që nga grushti i shtetit, sipas Shoqatës së Ndihmës për të Burgosurit Politik.

CATEGORIES
Share This