Ish-presidentët e Shqipërisë vizitojnë krerët e UÇK-së në Hagë

Ish presidentët e Shqipërisë do t’i vizitojnë krerët e UÇK-së në Hagë në fillim të javës së ardhshme.

Gazeta 10 ka mësuar se ish krerët e shtetit shqiptar, Alfred Moisiu, Rexhep Meidani, Bamir Topi dhe ish kryeministri, Pandeli Majko do të udhëtojnë drejt Hagës me 29 shtator.

Udhëheqësit pritet të zhvillojnë takime me ish presidentin Hashim Thaçi, ish kryeparlamentarët, Kadri Veseli e Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi dhe të tjerët.

Po ashtu, mësohet se nga Kosova, këtij delegacioni të presidentëve do t’i bashkohet vetëm Behgjet Pacolli, i cili më herët ka shërbyer si president, ministër dhe zëvendëskryeministër i Kosovës.

Kjo vizitë do të jetë ndër më të rëndësishmet pas asaj të kryeministrit Edi Rama, krerëve fetarë Kosovës të dhe kryyetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca.

Muajve të fundit janë rritur vizitat e miqve, bashkëpunëtorëve e personaliteteve të ndryshme politike dhe profesionale që i vizitojnë ish krerët e UÇK-së që po mbahen në Hagë në pritje të gjykimit.

Ata u ndaluan në fillim të nëntorit 2020.

CATEGORIES
Share This