Vuçiç ka rrezikuar shumë për shkak të Rusisë, ngrirja e procesit të negociatave e madje edhe regjimi i vizave për Serbinë është në rrezik

Për të ushqyer dhe forcuar marrëdhëniet me Rusinë, Serbia ka vënë në rrezik marrëdhëniet e saj politike, ekonomike dhe financiare me BE-në, përfshirë regjimin e vizave, shkruan gazeta serbe Nova.

Pas nënshkrimit të fundit të një dokumenti me palën ruse në mes të Nju Jorkut dhe refuzimit të vazhdueshëm për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, nga BE-ja vijnë paralajmërime për pezullimin e mundshëm të negociatave me Serbinë.

Që nga fillimi i agresionit rus kundër Ukrainës, Serbia nuk ka reshtur së futi gishtin në sy të Bashkimit Evropian. Jo vetëm që Serbia është i vetmi vend në Evropë që nuk kemi vendosur sanksione ndaj Rusisë, por tani në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork po nënshkruajmë edhe një dokument me palën ruse, shkruan “Nova“.

Ministrat e Jashtëm Nikola Selakoviq dhe Sergej Lavrov para kamerave televizive vunë inicialet e Planit të Konsultimeve të Ministrive të Punëve të Jashtme për vitin 2023 dhe 2024 dhe pas kësaj pati reagime të ashpra nga BE-ja. Dhe ata shkuan aq larg sa edhe kërcënuan se do të ngrinin procesin e negociatave me Serbinë.

Diplomati Sreçko Gjukiq deklaron për “Nova” se Serbia ka vënë në lojë të gjitha marrëdhëniet e saj me BE-në dhe SHBA-në.

“I referohet marrëdhënieve dhe investimeve ekonomike dhe financiare. E gjithë kjo grumbullohet gjatë disa viteve. Sa herë që i shtohet asaj nga një pikë. Një ditë ajo gotë nuk mban më dhe mund të derdhet. Regjimi i vizave gjithashtu mund të vihet në pikëpyetje. Është ajo fjalë e urtë e jona – ‘kë të lypësh nuk është për t’u zemëruar’. Dhe po e zemërojmë BE-në”, përfundon Gjukiq.

Ai thotë se duhet të respektojmë marrëdhëniet me BE-në, sepse aty kemi gjithçka.

“Edhe çështja e Kosovës është në Perëndim. Rusia nuk po pyet për këtë. Nëse Rusia do të kujdesej për Kosovën, do të caktonte të dërguarin e saj për Kosovën, siç bënë BE, Britania e Madhe, SHBA, Sllovenia… Rusia si partneri ynë i madh nuk ka të dërguar, por e ka pasur në negociatat e Rambujesë që u zhvillua në vitet 90, kur Churkin ishte i dërguar për Bosnjë dhe Hercegovinën. “Ne po tregojmë gjeste të mëdha ndaj Rusisë, edhe në dëmin tonë të madh dhe përfitimin e tyre minimal”, thotë Gjukiq.

CATEGORIES
Share This