Zelensky tregon kushtin e vetëm që mund të sillte paqe me Rusinë, tërhiqet nga kërkesat për Krimenë!

Çdo marrëveshje paqeje me Rusinë do të varet nga tërheqja e forcave ruse në pozicionet e tyre para pushtimit, thotë presidenti i Ukrainës.

Duke folur për një institut në Londër, Volodymyr Zelensky tha se ky ishte minimumi që vendi i tij mund të pranonte, shkruan BBC.

Ai u shpreh se ishte lideri i “Ukrainës, jo i një mini-Ukraine”. Por nuk e përmendi Krimenë, të aneksuar nga Rusia në 2014.

Rusia aktualisht po lufton për të marrë kontrollin e plotë të qytetit të Mariupol, përcjell abcnews.al.

Ka ende forca ukrainase së bashku me disa civilë në fabrikën e madhe të çelikut Azovstal të qytetit juglindor, i cili i është nënshtruar një sulmi rus.

Marrja përfundimisht e Mariupolit do të ishte arritja më e madhe e Rusisë në dy muajt e luftës dhe do t’i jepte Presidentit të Rusisë Vladimir Putin diçka për të festuar më 9 maj, që është Dita e Fitores në Rusi, ditën kur vendi shënon fitoren sovjetike ndaj nazistëve në Luftën e Dytë Botërore.

Megjithatë, duke folur nga Kievi në institutin Chatham House në Londër, Zelensky tha se nuk mund të vihej në dyshim që Rusia të mbajë territorin që ka pushtuar që kur nisi agresionin ushtarak në Ukrainë.

“Për të ndalur luftën midis Rusisë dhe Ukrainës, hapi duhet të jetë rikthimi i situatës që nga 23 shkurti”, tha ai në përgjigje të një pyetjeje nga BBC, duke iu referuar një dite para fillimit të luftës.

“Unë u zgjodha nga populli i Ukrainës si president i Ukrainës, jo si president i një mini-Ukraine. Kjo është një pikë shumë e rëndësishme”, shtoi ai.

Referenca për situatën e 23 shkurtit sugjeron se Ukraina mund të mos insistojë në rimarrjen e Krimesë përpara se të bëjë paqe me Rusinë. Gadishulli u aneksua nga Rusia tetë vjet më parë.

Zelensky bëri thirrje për rifillimin e dialogut diplomatik midis Rusisë dhe Ukrainës: “Pavarësisht faktit se ata shkatërruan të gjitha urat tona, unë mendoj se jo të gjitha urat janë shkatërruar ende, në mënyrë figurative”, tha ai. /abcnews.al

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )