Zyrtarët ukrainas konfirmojnë përparimin në rajonin e Luhanskut

Kreu i administratës ushtarake të rajonit të Luhaskut, Serhyi Hayday, ka konfirmuar se trupat ukrainase kanë rimarrë kontrollin e rajonit lindor të Luhanskut dhe se do të vazhdojnë të lëvizin me po të njëjtin ritëm.

Ditën e djeshme njësite ukrainase hynë në fshatin Hrekivka në Luhansk.

“Hrekivka është e çliruar. Dhe ne vazhdojmë të lëvizim në atë drejtim,” tha Hayday nëpërmjet një postimi në Telegram.

Hayday tha se ai pret beteja të vështira, ndërsa forcat ukrainase avancojnë në Luhansk, pasi Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret që shpall aneksimin e rajonit.

“Pas çlirimit të Lymanit në Donetsk në fund të muajit të kaluar, siç pritej, betejat kryesore janë në drejtim të Kreminës. Okupatorët po tërheqin forcat e tyre kryesore atje. Këtu qëndron fillimi i de-okupimit të rajonit të Luhanskut. ”, tha Hayday, shkruan CNN.

“Çlirimi i rajonit të Luhanskut do të jetë më i ashpër se rajoni i Kharkiv. Të gjithë ata ushtarakë rusë që vrapuan nga rajoni i Kharkiv dhe Lyman vrapuan në drejtimin tonë, kështu që forcat pushtuese u shtuan në numër,” shtoi ai.

Midis periudhës prill dhe qershor, ushtria ukrainase u dëbua gradualisht nga pjesët e rajonit të Luhanskut që zotëronte. Disa qytete dhe qytete në rajon u shkatërruan në masë të madhe gjatë javëve të luftimeve të ashpra. Analistët presin që forcat ruse dhe aleatët e tyre të kërkojnë të mbrojnë linjat e reja që shkojnë në veri nga Kreminna në Svatove.

CATEGORIES
Share This