Ky qytet ukrainas bie në duart e forcave ruse

Ushtria e Ukrainës ka konfirmuar se qyteti lindor i Lysychansk ka rënë në duart e forcave ruse.

“Pas luftimeve të rënda për Lysychansk, forcat mbrojtëse të Ukrainës u detyruan të tërhiqen nga pozicionet dhe linjat e tyre të okupuara”, tha shtabi i përgjithshëm i ushtrisë.

Më herët ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, ka thënë se forcat e tij kishin kapur Lysychansk dhe kishin marrë kontrollin e plotë të rajonit të Luhansk.

Trupat e Ukrainës u pushkatuan atje, raporton BBC.

Shtabi i saj i përgjithshëm tha se “për të ruajtur jetën e mbrojtësve ukrainas, u mor një vendim për t’u tërhequr”.

Ai tha se rusët kishin përparësi të shumta në artileri, avionë, fuqi punëtore dhe forca të tjera. /Express

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )