Shtabi i ushtrisë Ukrainase bën bilancin: “Kemi vrarë mbi 50 mijë rusë që nga fillimi i luftës”

Ukraina ka vrarë rreth 50,150 rusë që nga fillimi i luftës, me 24 shkurt.

Lajmi është bërë i ditur nga Shtabi i Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës, i cili raporton shifra që nuk mund të verifikohen në mënyrë të pavarur, sipas mediave të huaja.

Sipas raportit të ushtrisë, forcat ukrainase kanë vrarë 50,150 ushtarë, 2,077 tanke, 4,484 automjete të blinduara, 1,179 sisteme artilerie, 296 raketahedhës, 156 sisteme të mbrojtjes kundërajrore.

Gjithashtu forcat ruse kanë humbur 236 avionë, 207 helikopterë, 3305 automjete të blinduara dhe 876 dronë.

CATEGORIES
Share This