Ministri i Jashtëm boshnjak: Ky lloj Vuçiq dhe kjo lloj Serbie nuk e meritojnë respektin por përbuzjen tonë, ofruam dialog dhe morëm shuplakë

Ministri i Jashtëm boshnjak: Ky lloj Vuçiq dhe kjo lloj Serbie nuk e meritojnë respektin por përbuzjen tonë, ofruam dialog dhe morëm shuplakë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, Elmedin Konakoviq ka bërë të ditur se do të kërkojë pagesën e dëmeve të luftës nga Serbia, si dhe rinovimin e rishikimit të vendimit ndaj këtij vendi.

Sipas tij, qëllimi është shkaktuar nga sjellja e presidentit serb Aleksandar Vuçiq.

“Meqenëse Vuçiq vepron kështu, ne do të vazhdojmë të kërkojmë kompensim për dëmet e luftës në të gjitha mënyrat e tjera, si dhe rinovimin e rishikimit të vendimit kundër Serbisë. Në të vërtetë, ky lloj Vuçiq dhe kjo lloj Serbie nuk meritojnë pak respektin tonë”, tha Konakovic për N1.

I pyetur se sa i habitur ishte qëndrimi i ambasadorit izraelit në Serbi, i cili mohoi gjenocidin në Srebrenicë, Konakoviç u përgjigj se befasia ishte e madhe pasi kjo vjen nga një zyrtar izraelit.

“Duhet të ketë qenë një surprizë për të gjithë botën dhe normale që dikush që vjen nga Izraeli, një vend që ka përjetuar Holokaustin, luan me faktet ligjore dhe përpiqet të rishkruajë historinë, sepse sot rendi botëror nuk duket i njëjtë,” tha ai.

Historia për rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës, sipas Konakoviqit, “hedhi dritë mbi këtë ambasador, por edhe mbi Serbinë në veçanti”.

“Mendoj se ne e nxorëm Vuçiqin nga strofulla ku ai pretendonte dhe i shiste botës idenë e të qenit pro-evropian dhe një njeri i madh global, por ai është me të vërtetë një përfaqësues rus ashtu si Dodik”, theksoi ministri.

Konakovic njoftoi dërgimin e një note proteste në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Izraelit të hënën dhe se ai “ndoshta” do të thërriste ambasadorin për të “shpjeguar se çfarë po ndodh, nëse ata nuk e dinë”.

“Ne do t’i përgjigjemi në mënyrë adekuate mohimit të gjenocidit,” theksoi ai.

Një seancë urgjente e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Bosnjë-Hercegovinën ishte caktuar për 30 prill me kërkesë të Rusisë. Ajo do të trajtohet nga anëtarja e Presidencës Serbe të Bosnjës, Zeljka Cvijanoviç përmes lidhjes video.

“Kjo konfirmon atë që ne kemi thënë intensivisht për disa muaj, se Republika Srpska, lideri i saj dhe Cvijanoviç janë krahu përpara i Rusisë,” tha Konakovic, duke shtuar se ai nuk mendon se adresa e Cvijanoviçit do të ndryshonte ndonjë gjë në lidhje me votimin për rezolutën e Srebrenicës.

Në fund Konakoviq ka përcjellë një mesazh për Vuçiqin.

“Ai e bëri D-Day nga kjo rezolutë sikur diçka do të ndryshonte me miratimin e saj. Do të jetë një mesazh qytetërues për të gjithë ata që mohojnë gjenocidin që të mos e bëjnë atë dhe të kujtojnë 11 korrikun. Pra, asgjë nuk do të ndryshojë, ne do të bëjmë çdo përpjekje për të promovuar të vërtetën për Srebrenicën në çdo vend të mundshëm. Serbia si kjo e meriton përbuzjen tonë. Nuk meriton asnjë dorë bashkëpunimi. Ne shkuam për një vit, biseduam, ofruam dialog dhe morëm një shuplakë morale prej tyre në përpjekje për të ndalur rezolutën”, theksoi Konakoviç duke shtuar se “ky lloj Vuçiq dhe kjo lloj Serbie nuk meritojnë aspak respektin tonë. ”

Nëse miratohet në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, rezoluta për Srebrenicën, sipas propozimit fillestar, do të vendoste 11 korrikun si ditë ndërkombëtare të përkujtimit të viktimave të gjenocidit të Srebrenicës dhe do të dënonte mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e tij.

Dokumenti nuk përmendte Serbinë, entitetin Republika Srpska të Bosnjës apo popullin serb.

Dy gjykata ndërkombëtare thanë se vrasja masive e 1995 e burrave dhe djemve boshnjakë në Srebrenicë ishte një akt gjenocidi.

CATEGORIES
Share This